Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
UPnP co to jest
witam, mam pytanie z czym sie je UPnP??? to jest jedna z możliwości wyboru źródła, mamy nośnik danych, sieć lub właśnie to UPnP - ale do czego to jest? tam się nic nie dzieje jak się na to naciska! jakieś podpowiedzi, pomysły?
Odpowiedz
Wikipedia pisze tak:

Cytat:UPnP (ang. Universal Plug-and-Play) - protokół typu P2P ("połączenie bezpośrednie") dla komputerów osobistych oraz urządzeń inteligentnych i bezprzewodowych.

Wersja UPnP 1.0 została opublikowana jako standard ISO 29341-1:2008[1].

UPnP jest architekturą rozproszoną, otwartą i współpracuje z protokołami TCP/IP i HTTP, nadaje się do tworzenia sieci SOHO. Umożliwia przesyłanie danych między dwoma urządzeniami pod kontrolą dowolnego urządzenia sterującego w sieci. UPnP jest niezależna od systemu operacyjnego, języka programowania i fizycznego medium.

Usługa UPnP minimalizuje konieczność konfiguracji komputera lub oprogramowania do pracy w sieci. Komputer obsługujący UPnP automatycznie konfiguruje swoją kartę sieciową oraz wyświetla informacje o stanie bramy sieciowej, dzięki czemu kompatybilne z tą technologią aplikacje sieciowe mogą zostać natychmiast uruchomione i nie wymagają dodatkowej konfiguracji zapory sieciowej, np. otwierania portów.

A ja napisze tak:

Po lopatologicznemu UPNP jest po prostu wynalazkiem dzieki, ktoremu urzadzenia z funkcja upnp podlaczone do jednej i taj samej sieci "dogaduja sie" w sprawach pasma, konfiguracji i portow. Przykladem jest:

Posiadamy Router z wlaczona funkcja UPNP. Wlaczamy Asusa, router nadaje mu adres IP, Maske i IP Bramy. Gdy wlaczymy funkcje upnp w Asusie ten automatycznie wyszukuje w sieci urzadzenie, ktore ma wlaczona te sama funckje. Jesli znajdzie, obydwa urzadzenia automatycznie sie konfiguruja i wspoldzialaja ze soba.

Najlepszym przykladem sa torrenty. Jak wiadomo program aby dzialal i sciagal potrzebuje danych portow odblokowanych do transmisji. Funkcja UPNP w tym przypadku sluzy do automatycznego odblokowania portow w routerze, czyli program nadaje jakie porty potrzebne sa do sciagania, a router automatycznie odblokowywuje te porty jakie mu podal program Smile

Ale jesli chodzi ci o to co jest w Asusie to uPnP AV Klient czyli jezeli masz odpalony media server na dysku NAS badz nawet WMP 11/12 i udostepniasz biblioteke po sieci to wtenczas za pomoca takiego klienta mozesz przeszukiwac sobie np utowry mp3 i je odtwarzacz, po prostu takie wszystko w jednym Smile
Odpowiedz
dziękuje za info. teraz muszę spróbować jak to działa w praktyce.

a czy możliwe było by puszczenie wideo na kompie i odebranie tego przez Oplaya i wyświetlenie tego na TV??? chodzi mi tu o wideo np. z jakieś strony internetowej z darmowymi filmami np.: iplex.

normalnie można odtwarzać wideo udostępnione z zasobów kompa bez problemu.

ale jak udostępnić wideo z internetu to nie wiem. czy istnieje taka możliwość???
Odpowiedz
Hmm to o czym mowisz to PC Streaming, musialbys pobawic sie z VLC i streamingiem Smile
Odpowiedz
zabrzmiało jak jakieś zaklęcia Wink poczekamy może kiedyś dodadzą jakiś soft, który będzie umożliwiał coś w tym stylu.
Odpowiedz
gosc001 napisał(a):dziękuje za info. teraz muszę spróbować jak to działa w praktyce.

a czy możliwe było by puszczenie wideo na kompie i odebranie tego przez Oplaya i wyświetlenie tego na TV??? chodzi mi tu o wideo np. z jakieś strony internetowej z darmowymi filmami np.: iplex.

normalnie można odtwarzać wideo udostępnione z zasobów kompa bez problemu.

ale jak udostępnić wideo z internetu to nie wiem. czy istnieje taka możliwość???

Za duży strumień danych żeby na łączu, np. 1MB odbierać dobry jakościowo obraz TV. Chyba, że w małym okienku. Wtedy niepotrzebny O! Play. To urządzenie służy przede wszystkim do odtwarzania wysokiej jakości treści video lub foto na TV Full HD. Żeby z komputera odtwarzać to samo wystarczy wyjście HDMI z karty graficznej kompa. Wtedy niepotrzebny O!Play. Zaletą O!Play`a jest to, że nie musimy mieć (lub włączać komputera), żeby odtwarzać materiał HD na TV Full HD. Dla mnie np. jest bardzo przydatny przy odtwarzaniu materiału z kamery cyfrowej HD.
Odpowiedz
W tym przypadku UPNP bardziej oznacza DLNA. Jeśli masz w sieci lokalnej DLNA Media Server (np. windows media center z windows 7, XBMC albo telefon z samsung AllShare np.Samsung Wave) możesz przeglądać i odtwarzac zdalnie zdjecia, filmy czy muzyke.
Odpowiedz
witam czy może ktoś znalazł sposób jak poprzez dlna odtworzyć na asusie np filmy online ?

dodam że częściowo udało mi się to przy pomocy programu(serwera) serviio
po odpowiednim skonfigurowaniu można oglądać filmy np.z redtube czy youtube oraz niektóre telewizje i przekazy sportowe
więcej o serviio i jego konfiguracji - http://www.hdtv.com.pl/forum/samsung/78 ... nline.html
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości