Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kupno przez internet
#1
KUPNO PRZEZ INTERNET


Konsument kupujący dobra i usługi w sklepie internetowym może reklamować niepełnowartościowy towar w ciągu dwóch lat od daty zakupu lub – w przypadku świadczenia usług – w ciągu dwóch lat od podpisania umowy.

Dodatkowym uprawnieniem przysługującym klientom sklepów internetowych jest – w przeciwieństwie do zakupów w tradycyjnym sklepie – prawo zwrotu zakupionego towaru w ciągu 10 dni od otrzymania przesyłki bez podawania przyczyny (jednak nie we wszystkich przypadkach, o czym poniżej). Jeśli sklep internetowy nie informuje klienta o tym prawie, to okres ten wydłuża się do 3 miesięcy.

Wynika to z ogólniejszej zasady, zgodnie z którą konsumentowi przysługuje prawo rezygnacji z towaru bez podania przyczyny w terminie 10 dni od zawarcia umowy, w sytuacji kiedy dany towar nabył poza lokalem przedsiębiorstwa (na przykład zakup od akwizytora) lub na podstawie umowy zawartej na odległość (na przykład przez internet lub z katalogu wysyłkowego).

W tym samym terminie 10 dni możemy odstąpić od umowy także w przypadku zakupów na aukcji internetowej. Jest to jednak możliwe tylko i wyłącznie, jeżeli kupujemy towar od przedsiębiorcy z wykorzystaniem opcji „kup teraz”. W każdej innej sytuacji kupna na aukcji internetowej nie mamy takiego prawa, a wynik aukcji jest dla nas wiążący.


W jakim czasie powinniśmy otrzymać zwrot pieniędzy?

Sprzedawca musi zwrócić pieniądze nie później niż w terminie 14 dni od daty otrzymania oświadczenia o odstąpieniu od umowy. W takim samym terminie należy też odesłać towar.

Zarówno w przypadku rezygnacji z towaru, jak i reklamacji, niezbędne jest przedłożenie sprzedawcy potwierdzenia dokonania transakcji w danym sklepie. Należy zachowywać elektroniczne rachunki, potwierdzenia sprzedaży, etc. Warto również wydrukować zamówienie oraz warunki sprzedaży, jako potwierdzenie swoich racji w przypadku sporu z przedsiębiorcą.


Kiedy nie można odstąpić od umowy sprzedaży w ciągu 10 dni?

Powyższe przepisy nie dotyczą inwestycji kapitałowych, ubezpieczeń, usług bankowych, aukcji internetowych, nieruchomości. Takie umowy sprzedaży rządzą się odrębnymi prawami.

Ponadto nie można zrezygnować w ciągu 10 dni z:

umowy dotyczącej turystyki, zakwaterowania, transportu, rozrywki, gastronomii;
z usługi rozpoczętej za naszą zgodą przed upływem 10 dni;
z zakupionych kaset video, audio, programów komputerowych po usunięciu ich oryginalnego opakowania;
z produktu lub usługi wykonanej według indywidualnego zamówienia;
z produktu, który ulega szybkiemu zepsuciu;
z prenumeraty prasy;
z usług w zakresie gier losowych i zakładów wzajemnych.


Na co trzeba zwracać uwagę podczas zakupów przez internet?

Identyfikacja sprzedawcy. Sprawdź czy kupujesz od firmy, czy od osoby fizycznej – dotyczy to głównie serwisów aukcyjnych. Kupując na licytacjach i od osób fizycznych nie jesteśmy chronieni tak samo, jak w przypadku zakupu w sklepie internetowym. Zanim coś kupisz w internecie upewnij się, że wiesz, kto jest sprzedawcą i jak do niego dotrzeć. Dostępność jedynie adresu poczty elektronicznej sklepu internetowego lub nr telefonu komórkowego sprzedawcy mogą nam utrudnić dochodzenie ewentualnych roszczeń. Sprawdźmy, czy sklep ma siedzibę na terytorium Polski (domena z końcówką „.pl” nie musi tego potwierdzać).

Upewnij się, że wiesz dokładnie, co kupujesz. Przeanalizuj informacje o produkcie – pomogą w tym zdjęcia, opisy, schematy działania. W przypadku wątpliwości poproś sprzedającego o dokładniejsze informacje. Zanim podpiszesz umowę, zapoznaj się z zasadami i warunkami, jakie stawia sprzedawca.

Sprawdź ostateczną cenę. Zanim zaakceptujesz transakcję, sprawdź cenę i dodatkowe koszty np. prowizji za wymianę waluty (w przypadku zakupów zagranicznych), opłaty za dostarczenie, pakowanie i wysłanie przesyłki. Pamiętaj, że międzynarodowy transfer gotówki może być drogi.

Sprawdź warunki doręczenia przesyłki. Zawsze pytaj o czas, w jakim zamówiony towar powinien dotrzeć do ciebie.

Zbieraj rachunki i inne dokumenty, które otrzymałeś podczas zakupu. Wydrukuj bądź skopiuj swoje zamówienie oraz warunki sprzedaży, które przedstawione były na stronie internetowej – będą przydatne w przypadku pojawienia się problemów. Wszelkie reklamacje oraz oświadczenia kierowane do przedsiębiorcy powinny być wysyłane listem poleconym – jeśli nie ma np. pisemnie złożonej reklamacji, to później ciężko udowodnić w jakim czasie i na jaką okoliczność się ją składało.

Chroń swoje dane. W większości przypadków do transakcji potrzebne jest jedynie nasze imię i nazwisko oraz adres. Te dane powinny być wpisywane na stronie w bezpiecznym połączeniu (gdy w okienku adresu w przeglądarce internetowej pokazuje się ikonka kłódki, a adres sklepu rozpoczyna się od znaków https://… ).

Pamiętaj, że dane personalne mogą być wykorzystywane jedynie za Twoją zgodą. Kwestionariusze do składania zamówienia, do których wpisujesz informacje o sobie, często zawierają pytanie, czy zgadzasz się na przetwarzanie ich w celach marketingowych. Zanim podejmiesz taką decyzję, zastanów się nad tym.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości