Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Relacje Prawne - Konsumenci, Sprzedawcy, Producenci
#1
djvolt napisał(a):Niekoniecznie szybciej. Sprzedawca ma obowiazek wymiany jezeli towar nie dziala (nie uruchamia sie, jest spalony, kompletnie bezuzyteczny). W twoim przypadku towar jest sprawny lecz pilot w zestawie jest zepsuty. Sprzedawca powinien, ale nie musi wymieniac takiego towaru na nowy (wolny od wad), moze powiedzec, ze musi odeslac t na serwis do ASUSA, ale i takze moze dac ci nowy pilot od innego playera Smile Popros raczej o nowy pilot, bo watpie zeby sam player byl uszkodzony. Ewentulanie zanies do sklepu i jezeli maja takiego samego playera to niech sprawdza na innym pilocie czy dziala tak jak nalezy. Tak czy siak zgodnie z prawem rekojmii oraz gwarancyjnym czeka cie od 7 do 30 dni czekania na sprzet wolny od wad... Jezeli masz jednak asusa mniej niz 7 dni nalezy ci sie nowy sprzet zgodnie z regulacja prawna rekojmii i gwarancji, w ktorym to zapisane jest, iz do 7 dni jezeli wystapi usterka nalzey sie wymiana na sprzet wolny od wad... Ale radze dogadac sie ze sprzedawca Smile

Sory, ale piszesz bzdury Smile Wiem, że nie o tym jest temat, ale może komuś się kiedyś przyda. Konsumentom w obecnym stanie prawnym nie przysługują już uprawnienia z rękojmi (art. 556-576 k.c.), tylko niezgodności towaru z umową. To są dwie zupełnie różne regulacje prawne, chociaż podobne do siebie. Rękojmia nie obowiązuje w relacjach producent/konsument, ale w transakcjach dwóch przedsiębiorców. Wszystkie te wymiany do 7 dni itp. o których piszesz są nieprawdziwe. Tyle już legend krąży o tych gwarancjach, wymianach, rękojmiach, że głowa mała. Wystarczy jednak siąść z wujkiem Google i poczytać, a wszystko będzie jasne i klarowne.
Klient ma prawo skorzystać z gwarancji producenta (jeśli takowej udzielił, bo nie ma obowiązku prawnego), wtedy obowiązują regulacje zawarte w karcie gwarancyjnej. W zasadzie producent może tam napisać wszystko, co nie ogranicza twoich praw jako klienta i nie jest niezgodne z prawem. Najczęściej gwarancja trwa pół roku, rok lub dwa, a naprawa towaru dokonywana jest w ciągu 14 dni (lub wymiana, jeśli producent uzna to za stosowne).

Klient może także skorzystać z praw wynikających z niezgodności towaru z umową (nie rękojmii!), które obowiązują przez okres 24 miesięcy od daty zakupu. Klient dochodzi wtedy swoich praw u sprzedawcy (nie producenta!), który nie ma obowiązku prawnego wymieniać uszkodzonego towaru na nowy w ciągu określonego czasu od zakupu! Postanowień jest tu sporo, więc ograniczę się do najważniejszych. Przy zgłuszeniu usterki (wady towaru) klient może oczywiście zażądać wymiany towaru na nowy, ale jeśli naprawa jest możliwa, usterka łatwo usuwalna, a koszta naprawy nie przekraczają wartości nowego sprzętu to nie ma raczej szans, żeby sprzedawca się na to zgodził! Bo nie musi! I teraz uwaga najważniejsze: w przypadku korzystania z niezgodności towaru z umową sprzedawca ma OBOWIĄZEK w ciągu 14 dni od przyjęcia zgłoszenia na USTOSUNKOWANIE SIĘ (pisemnie, telefonicznie, kwestia wcześniejszego uzgodnienia) do żądań klienta (naprawa, wymiana, zwrot kosztów). 14 dni to NIE JEST czas na naprawę/wymianę towaru! W przypadku, gdy sprzedawca nie odpowie na nasze żądania w ciągu tego czasu, to automatycznie nasze roszczenia są uznane jako zasadne, tzn. jeśli np. ktoś zażądał wymiany towaru na nowy, to sprzedawca musi się na to zgodzić. Naprawa lub wymiana towaru powinna być zrobiona w odpowiednim uzgodnionym czasie, a to zależy od rodzaju towaru i celu jego nabycia. Często jest to pole koniktów między sprzedawcami i konsumentami, bo przepisy nie są wystarczająco precyzyjne i nigdzie nie jest z góry napisane ile to może maksymalnie trwać.

To tak mniej więcej Smile Z której opcji skorzystamy zależy tylko i wyłącznie od nas. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, żeby się ze sprzedawcą zwyczajnie po ludzku dogadać. Konkurencja na rynku jest duża, więc coraz częściej sprzedawcy w trosce o zadowolenia klienta wymieniają wadliwy towar na nowy, jeśli wrócimy z nim w rozsądnym czasie od dokonania zakupu i nie nosi on śladów użytkowania. Trzeba mieć tylko świadomość, że nie można od niego żądać rzeczy, do której prawnie nie jest zobowiązany.

Mam nadzieję, że to komuś pomoże, bo większość ludzi pisze bzdury na ten temat i wprowadzając w błąd zamiast komuś pomóc, mogą jeszcze zaszkodzić.
Odpowiedz
#2
linchpin mylisz pojęcia między reklamacją a rękojmią...

Reklamacja - reklamacja z tytułu niezgodności towaru z umową

Rękojmia - do odstąpienia od umowy czyli po naszemu zwrot towaru niezgodnego z umową (sprzedawca może jednak niezwłocznie wady usunąć albo dostarczyć rzecz wolną od wad, nie dopuszczając w ten sposób do odstąpienia od umowy)
Odpowiedz
#3
Przecież Ci tłumaczyłem, że w relacjach sprzedawca (lub producent) - konsument nie obowiązuje rękojmia! Niezgodność towaru z umową zastąpiła rękojmię z kodeksu cywilnego. Sama niezgodność z umową, czyli najprościej mówiąc – wada, różni się od rękojmii m. in. zakresem uprawnienia. Rękojmia dotyczyła tylko wad jakościowych i prawnych, a niezgodność z umową dotyczy dodatkowo wad ilościowych, montażowych towaru, a nawet np. braku instrukcji obsługi w języku polskim.

Reklamacja to pojęcie bardzo ogólne, to żądanie klienta do sprzedawcy lub wykonawcy usługi w związku z niezadowalającą jakością towaru lub usługi, żądanie naprawy, wymiany, zwrot kosztów itp. Mówiąc prościej reklamacja jest wtedy, gdy idziesz reklamować wadliwy produkt, niezależnie czy korzystasz z niezgodności towaru z umową czy gwarancji producenta.
Odpowiedz
#4
No i wlasnie padlo slowo producent...

Otoz:

Rękojmia - pojęcie to już nie obowiązuje w relacjach producent/konsument

ale obowiazuje w relacjach sprzedawca/konsument Smile

Niezgodnosc towaru z umowa to reklamacja Smile
Odpowiedz
#5
Ehhhh przypomina mi to wymianę zdań w innym temacie Big Grin Jak grochem o ścianę Big Grin
Masz link i poczytaj co możesz, a czego nie możesz rościć u sprzedawcy. Świadomie nie wklejam Ci tu ustawy o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej, bo to ciężko strawny prawniczy bełkot. Tu masz jasno i klarownie:

http://www.federacja-konsumentow.org.pl ... ?story=390

Nie znajdziesz tam nic o twojej rękojmii, bo ona NIE OBOWIĄZUJE zwykłych klientów.

Owszem, czasami można jeszcze spotkać w opisach praw klientów pojęcie "rękojmii", ale to w języku potocznym można tak od biedy mówić, to nie ma żadnej mocy prawnej, a od sprzedawcy możesz wymagać tylko to co ci napisałem wcześniej i to co znajdziesz w linku. Koniec i basta Big Grin djvolt to jest fakt i z tym nie dyskutuj, bo nie masz racji Big Grin
Odpowiedz
#6
Dobra, to ja mam takie pytanie.

Kupilem cos (niech bedzie np. Asus O!Play) jako osoba prywatna u sprzedawcy bedacego firma. Mam dowod zakupu, podbita gwarancje i wszystkie inne papiery. Okazuje sie, ze sprzet nie dziala tak jak powinien (np. wspominana na forum sytuacja z pilotem). Co radzicie zrobic i na jakie przepisy sie powolywac. Wiadomo, ze najszybciej byloby gdyby sprzedawca wymienil ale moze nie miec ochoty. Czy da sie wiec, powolujac sie na niezgodnosc towaru z umowa/rekojmie czy tam jeszcze cos innego, jakos go "przekonac", ze jednak musi wymienic? Czy olac sprawe i gadac z serwisem odrazu?
Odpowiedz
#7
Nie wszyscy kupujący mają świadomość tego, że przysługuje im szereg uprawnień w przypadku, gdy kupiona przez nich rzecz ma wady fizyczne, nawet jeśli rzecz nie jest objęta gwarancją udzieloną przez sprzedawcę. Instytucja ta w polskim prawie nazywa się rękojmią za wady fizyczne (art. 556 i nast. kodeksu cywilnego).

Zgodnie z brzmieniem kodeksu cywilnego sprzedawca jest odpowiedzialny względem kupującego, jeżeli:
rzecz sprzedana ma wadę zmniejszającą jej wartość lub użyteczność ze względu na cel w umowie oznaczony albo wynikający z okoliczności lub z przeznaczenia rzeczy,
rzecz nie ma właściwości, o których istnieniu zapewnił kupującego, albo
rzecz została kupującemu wydana w stanie niezupełnym.

Żródło: eGospodarka.pl 01.02.2010

linchpin ale Ty jesteś zawziety Big Grin Lubisz sie klocic Wink

Bol3k w przypadku Asusa HDP-R1 masz 3 lata gwarancji producenta. Tutaj pierwsze co t uzganiasz ze sprzedawca warunki, jezeli ci sie nie podobaja skladasz zadanie wymiany badz usuniecia usterki w postaci Reklamacji. Jezeli twoj sprzedawca nie idze na warunki Reklamacji to zgodnie z Kodeksem Cywilnym powolujesz sie na art. 556 i nast. kodeksu cywilnego w sprawei Rekojmii. Wtenczas sprzedawca nie ma juz wyjscia i albo przedklada ci nowy sprzet, zwraca kase lub umawia sie z toba na warunki naprawy. Rekojmia jest czyms wyzszym niz gwarancja i zawiera w sobie gwarancje min. 2 lata. Aczkolwiek co jezeli asus popsuje sie po 2 latach? Otoz zgodnie z gwarancja producenta oraz wykupionym tzw przedluzeniem gwarancji przedkladasz do serwisu Asusa takowe dokumenty. Na podstawie takich dokumentow naprawiaja uzadzenie bezplatnie.

Wiele sprzedawcow pisze, ze taki asus ma 2 lata gwarancji i to prawda. Aczklwiek taki sklep jak proline.pl ma asusa z 3 letnia gwarancja. Oczywiscie, poniewaz wykupil pakiet serwisowy od asusa za smieszne pieniadze i oferuje sprzet z pelna 3 letnia gwarancja.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości